Príčiny neplodnosti u ženy
- vrodená sterilita (neplodnosť) podmienená poruchou genetickej výbavy, ktorá určuje normálny vývoj a funkciu ženských pohlavných orgánov, neprítomnosťou niektorých dôležitých látok, ktoré sa zúčastňujú na udržiavaní hormonálnej rovnováhy
- zmenená štruktúra ženských pohlavných orgánov (nepriechodnosť vajíčkovodov po zápale, zrasty v oblasti malej panvy, výrastok sliznice maternice, vrodené vývojové chyby a nádory pohlavných orgánov, stavy po gynekologických operáciách)
- hormonálna (menštruačné cykly bez ovulácie)
- vyčerpanie vaječníkov (vekom, žiarením, cytostatikami, opakovanými operáciami vaječníkov)
- imunologická (tvorba najrozličnejších protilátok, napr. proti spermiám, vajíčkam, embryám)
- infekcia (napr. chronický zápal sliznice maternice, tuberkulóza vnútorných rodidiel, infekcie prenosné zo zvierat na človeka - toxoplazmóza, borelióza, cytomegalovírus)
- psychicky podmienená sterilita (neplodnosť)
- užívanie niektorých liekov - napr. antikoncepcie, niektorých liekov proti bolesti, zápalu
- v spojení s iným ochorením (ochorenia štítnej žľazy, podvýživa, nádorové ochorenia, závažný nedostatok vitamínov)
- nevysvetliteľná (idiopatická) sterilita (neplodnosť)
Nepriechodnosť vajíčkovodov je najčastejšie sa vyskytujúcou príčinou neplodnosti u ženy. Poškodené alebo nepriechodné vajíčkovody bránia vajíčku a spermií v stretnutí. Najčastejšou príčinou sú zápaly v dôsledku neliečenej infekcie pohlavných orgánov. V súčasnosti je veľmi rozšírenou príčinou zápalu vajíčkovodov chlamýdiová infekcia. Prenáša sa nechráneným pohlavných stykom a jej nebezpečenstvo spočíva v tom, že často prebieha bez výrazných príznakov, takže žena nemusí spozorovať, že zápal prekonala.
Ďalšou príčinou poškodenia vajíčkovodov je endometrióza, alebo operačné výkony v brušnej dutine, následkom ktorých vzniknú zrasty. Príčinou chýbania vajíčkovodov je najčastejšie ich chirurgické odstránenie pre mimomaternicové tehotenstvo.
Pre dozrievanie vajíčka, ovuláciu a otehotnenie je potrebná správna hladina a rovnováha určitých hormónov. Poruchy hormonálnych hladín spôsobujú, že nedochádza k ovulácii alebo žlté teliesko neprodukuje dostatočné množstvo hormónu progesterónu, ktorý je nevyhnutný pre udržanie gravidity. U niektorých žien sa tvorí väčšie množstvo mužských pohlavných hormónov (androgénov), ktoré narúšajú jej hormonálnu rovnováhu. Hormonálnu rovnováhu narúša aj príliš vysoká alebo nízka hmotnosť ženy, náhle zmeny hmotnosti, fyzická námaha, poruchy funkcie štítnej žľazy, zvýšená tvorba hormónu podmozgovej žľazy prolaktínu, niektoré lieky a stres.
Vrodené vývojové chyby ženských pohlavných orgánov
Diagnostikujú sa asi u 5% neplodných žien. Sú prítomné od narodenia a najčastejšie postihujú maternicu.
Imunologické príčiny neplodnosti
U niektorých žien môže ich imunitný systém reagovať tvorbou protilátok proti spermiám, vajíčku alebo proti embryu. Výsledkom je, že buď vôbec nedochádza k oplodneniu vajíčka, alebo ak dôjde, embryo sa neuhniezdi v maternici a ďalej sa nevyvíja.
Vyčerpanie vaječníkov
- vekom, žiarením, cytostatikami, opakovanými operáciami vaječníkov
- v spojení s iným ochorením
- ochorenia štítnej žľazy, podvýživa, nádorové ochorenia, závažný nedostatok vitamínov
Genetické príčiny neplodnosti
Existujú poruchy genetickej výbavy, ktorá určuje normálny vývoj a funkciu ženských pohlavných orgánov.